3 Mayıs 2017 Çarşamba

13 Reasons Why


Merhaba! 
İyi geceler mi demeliydim? 
Evet saat gece 2.30 ve ben yeni bitirdiğim bir dizi hakkında hemen içimi dökmek istedim. Psikolojim pek normal değil de şu an:') 

13 Reasons Why adlı diziyi duymuşsunuzdur belki. İlk sezonu 13 bölümdü ve ben de az önce bitirdim. Önce dizinin konusundan bahsedeyim:
"Jay Asher'ın aynı adlı kitabından uyarlanan 13 Reasons Why? lise çağındaki bir gencin, bir gün okuldan eve döndüğünde odasında bulduğu gizemli bir kutudan çıkan kaseti dinlemesi üzerine yaşananları anlatıyor. Clay, kasette iki hafta önce intihar eden hoşlandığı kızın sesini duyunca, kayda kulak kesilir. Hannah ise kayıtta, hayatına son verme kararını almasının 13 sebebini anlatıyordur." (http://www.beyazperde.com/diziler/dizi-19941/)

Diziye başladığımda klasik Amerikan gençlik dizisi diye düşünmüştüm ama izledikçe kendimiz için de dersler çıkarabileceğimizi fark ettim. Söylediğimiz sözlerin biz fark etmesek bile karşımızdaki kişiyi ne kadar çok etkilediğini, göz ardı ettiğimiz bazı problemlerin bir başkası için ne kadar önemli olabileceğini hatta bunların çok kötü sonuçlar doğurabileceğini..

Dizide intihar eden karakter olan Hannah'nın ne kadar haklı ya da haksız olduğu konusuna girmeyeceğim. Zira son bölümde bazı sahneler o kadar etkiledi ki haklılık ya da haksızlık olayını düşünecek durumda değilim. (Kendimi toparlamam lazım sanırım biraz:')  )

Daha liseye giden bir gencin gözünüzün önünde intihara sürüklendiği bir dizi. Ama böyle şeyler her zaman dizilerde olmuyor. Diziyi izlerken bunu fark ederek izlemek daha da etkiliyor. İnsanları sınıflandırmak, küçük düşürmek, dalga geçmek... Özellikle lise çağlarında gençlerin başına gelen bu problemler aslında sandığımızdan daha büyük sonuçlar doğurabiliyor. 

Spoiler vermemek adına daha fazla şey yazmayacağım, ama eğer diziyi izleyecekseniz klasik gençlik dizisi gözüyle bakmadan diğer bölümlere devam edin derim. Bölümler ilerledikçe ilginçleşiyor çünkü. Tabii ki pek aklıma yatmayan kısımları oldu, ama yine de izlemeye değer bir dizi:) Beni fazlasıyla sürükledi ve "bu sadece bir dizi" diyerek bile kendimi rahatlatamıyorum şu an. Son bölümü izleyene kadar daha iyiydim halbuki:')

Kendime çıkardığım derslerden biri de şu, liseye giden kardeşimin problemleriyle daha çok ilgileneceğim. Normalde de zaten ilgili bir ablayım ama diziden sonra biraz paranoyak olmuş olabilirim:')

Tekrar iyi geceler:)

7 yorum:

 1. Haklısın insanların hayatlarında olmadığımızı düşünsek de onların hayatlarından geçiyoruz. Düşüncesizce yaptığımız bazı şeylerin etkisini dşünemiyoruz .

  Blogunu takibe aldım. Bana da beklerim...

  www.birsenle.com

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir diziye benziyor :) bu arada takibe aldim banada beklerim www.nesinblogu.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. Bu diziyi en kisa surede izleyeceğim hatta şimdi zamanım var ilk bölümünü şu an açıyorum çünkü o kadar öneri duydumki çok merak ediyorum. Bloguma da beklerim ben takipteyim. Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok etkileyici bir dizi gerçekten. İyi seyirler:)

   Sil